00 - Inštalácia a prvý projekt
Vytvoríme si konto, nainštalujeme editor a vytvoríme prvý projekt.
Last updated
Vytvoríme si konto, nainštalujeme editor a vytvoríme prvý projekt.
Last updated
Hoci sa v Unity dá začať pracovať aj bez vytvoreného konta, skôr či neskôr by ste zistili, že mať konto je praktické. My si ho preto vytvoríme hneď na začiatok.
Choďte na web Unity a vytvorte si tam Unity ID:
Pomocou Unity konta budete neskôr pristupovať do obchodu s doplnkami (Unity Asset Store) a sťahovať si odtiaľ rôzne už vytvorené súčiastky. Tiež si s týmto kontom budete vedieť ukladať svoj projekt do cloudu v službe Plastic SCM.
Unity poskytuje zdarma Personal a Student programy. Pre naše potreby stači Personal program, ale ak chcete študentské konto, poskytnite Unity potvrdenie o návšteve školy (často stačí nejaký screenshot z AISu, ktorý ukazuje, že ste súčasťou vysokej školy).
Vyššie balíky ako Unity Plus alebo Unity Pro nie sú z pohľadu samotnej tvorby nejak bohatšie. Hlavné výhody sú orientované na komercionalizáciu vytvorených hier.
Prostredie Unity pozostáva z dvoch častí: Unity Hub a Unity Editor. Inštalácia Unity Hubu nie je nevyhnutná. Ale, podobne ako s kontom, je to dosť praktické a nemá veľký význam sa tomu vyhýbať.
Hub slúži na správu projektov a inštaláciu editora a jeho voliteľných súčastí. Je to také servisné stredisko pre Unity. Stiahnite a nainštalujte si Unity Hub:
Po nainštalovaní a spustení vyzerá Hub takto:
Ak inštalujete Unity prvý krát, po spustení sa vás hub automaticky spýta, akú verziu editora chcete nainštalovať. Ak sa vás to nespýta, kliknite v ľavom menu hubu na položku Installs a stlačte Install Editor. Otvorí sa ponuka dostupných verzií editora:
Nové verzie Unity sa objavujú relatívne často, ale našťastie neprinášajú rozsiahle zmeny, ktoré by často rozbíjali naše projekty. Napriek tomu bude lepšie, keď budeme pracovať vo verzii, ktorá je už dokončená a už sa nebude aktualizovať.
Takto dokončené verzie sú označené písmenami LTS. To znamená Long-Term Support, takže táto verzia je už v štádiu dlhodobej podpory a nebude sa rozvíjať ďalej. Zároveň chceme najnovšiu LTS verziu, nie staršie verzie z rokov 2019 alebo 2020.
Vyberme preto verziu 2021.3.10f1 LTS.
V default nastaveniach inštalácie netreba nič meniť. Uvidíte síce ponuku rôznych rozširujúcich balíkov, ale nám stačí základná inštalácia.
Inštalácia niekoľko minút potrvá, ale stačí to urobiť raz.
V Unity hube je vhodné sa prihlásiť. Dá sa fungovať aj bez toho, ale môže sa sťažovať, že nemáte licenciu a celkovo budete za menejcenného používateľa. Keď sa budete chcieť v hube prihlásiť do svojho Unity konta (vľavo hore), aplikácia vás prepne do internetového prehliadača a prihlásite sa tam.
Prihlasovanie do Unity funguje na báze internetového prehliadača. Je to trochu neštandardné, ale je to z dôvodu integrácie s Asset Storom a cloudovým úložiskom projektov Plastic SCM.
Niekedy je nutné v hube ešte aktivovať vašu licenciu, hoci je to aj Personal alebo Student, ktoré sú zadarmo. Svoju licenciu si aktivujete v hube, vo svojom konte, v položke Manage Licences:
Po úspešnom nainštalovaní možeme vytvoriť náš nový projekt. To je najlepšie robiť cez hub, v sekcii Projects:
Keď stlačíte New project dostanete na výber aký typ projektu to má byť, ako sa má volať a kde na vašom disku má byť uložený:
Unity obsahuje viacero preddefinovaných šablón (templates) projektov. Každá šablóna obsahuje prednastavené vlastnosti kamery, osvetlenia a rôznych rozširujúcich balíčkov.
Všetky tieto aspekty projektu sa dajú dodatočne zmeniť. Nie je to preto žiadne principiálne dôležité životné rozhodnutie, či začnete robiť svoj projekt ako 3D alebo 2D alebo 3D HDRP.
Aby sme si ale nekomplikovali živoť, vyberte najzákladnejšiu šablónu 3D Core.
Meno a umiestnenie svojho projektu si vyberte už sami. Po spustení nového projektu chvíľu trvá, kým si Unity všetko nakonfiguruje a stiahne všetky potrebné balíčky, ktoré sú súčasťou východiskovej podoby projektu.
Po spustení sa už zobrazí okno editora, tomu sa budeme venovať v ďalšej lekcii.
Skôr, než sa vrhneme na editor a prácu v ňom. Pozrime sa ešte na to, kde je uložený náš projekt a z čoho všetkého pozostáva. Ak náhodou zabudnete, kde na disku ste si svoj projekt vytvorili, je to na to jednoduchá finta.
V editore, v dolnom paneli s názvom Project nájdete priečinok s názvom Assets. Keď na neho kliknete pravým tlačidlom, zobrazí sa mimo inými možnosťami aj voľba "Show in Explorer" (na Macu sa to asi volá inak).
A takto vyzerá náš projekt na disku:
Priečinok s projektom obsahuje niekoľko podadresárov. Časom bude obsahovať aj nejaké ďalšie súbory. Pre nás bude v budúcnosti podstatný podadresár Assets (ale k tomu sa vrátime neskôr).
Keď budete chcieť preniesť svoj projekt na iný počítač, tak skopírujte celý adresár s projektom. V tomto prípade sa projekt v obrázkoch volá Moj_Prvy_Projekt:
Keď ho skopírujete na iný počítač takto celý, následne si ho tam budete vedieť pridať do Unity Hubu ako projekt.